Ocean Grove Golf Club Inc.

(A0008883M)        9 Guthridge Street, Ocean Grove, 3226 | Ph 03 5256 2795

                          

 2017 Open Tournament    

 

Ocean Grove Golf Club Inc. is proud to present its annual Open Tournament from Monday December 4th to Sunday December 10th. 

We are proud to have Prestige Jayco as our major sponsor for this years Open Tournament.

We also thank all of our other new and continuing sponsors for their contibution to this years Open Tournament. 

We encourage all members and tournament entrants to use and support these sponsors.

Click here for the Tournament Brouchure which includes full details, conditions and the entry form.

Monday December 4th             Seniors Individual Stableford Event (Ladies and Mens)         

         Sponsored by : BELLARINE MEMORIES  (Website)  

MONDAY RESULTS

Men – Overall winner J. Kitching OG 40pts

A Grade winner – E. Walsh OG 38 pts

A Grade runner up – P. Hoskin OG 37 pts

B Grade winner C. Clark OG 37 pts

NTP – 1st  and 15th R . Pethro, 10th S. Vicary Lonsdale, 15th W. Laver

Women- Winner P. Clark OG 32 pts

Runner up – C. Cogger OG 32 pts

NTP 6th   and 10th R. Summers Clifton Springs, 15th M. Greig

 

Mon2017A  Mon2017B
 Mon2017C  Mon2017D  Mon2017E  Mon2017F

  ----------------------------------------------------------------------------------------

Tuesday December 5th             Ladies 4BBB Stableford Event

        Sponsored by : CLUB HOUSE GOLF (Website) /ANGOVE  (Website)

TUESDAY RESULTS
Winner - Liz Alston, Di Bennett ( Winchelsea) 44 pts
Runners Up - Cynthia Berry, Kathy Stephens ( Ocean Grove) 44 pts
Third Place - Terrill Whelan, Lucy Fiteni ( Ocean Grove) 44 pts
NTP - 1st C. Paxton 13th Beach, 6th -  R. Schepers Anglesea, 10th - G. Charman Curlewis

 

Tuesphoto4  TUESphoto2  Tuesphoto1  Tuesphoto3

---------------------------------------------------------------------------------------

 Wednesday December 6th      4 Person Mixed Ambrose Event

         Sponsored by : TORO Australia  (Website)

WEDNESDAY RESULTS
Nett Winners: Stuart Somerville, Jean Cowley, Alan Cullum, Glenys Heritage 55 5/8
Nett Runners up: Kevin Ryan, Susie Stevens, George Paolucci, Denise Paolucci 57
Gross Winners: Steve Vicary, Wendy Fletcher, Mark Thomas, Kylie Thomas 66
NTP 1st Peter Hoskin, Corrie Butcher, 6th Ian Berry, Robyn Westacott,
    10th Kevin Ryan, Kylie Thomas, 15th George Paolucci, Robyn Westacott

WedPhoto10  WedPhoto9  WedPhoto8  WedPhoto7  

 

WedPhoto5  WedPhoto4  WedPhoto3  WedPhoto2  WedPhoto6

 ----------------------------------------------------------------------------------------

 Thursday December 7th          Mens 4BBB Stableford Event

         Sponsored by : WINDSOR MANAGEMENT (Website)

THURSDAY RESULTS

Winners: Peter Jackson & James Stephenson 49
Runners up: Hans Franken & Chris Clark 48

NTP 1st James Stephenson, 6th Ray Kidd, 10th Colin Richardson, 15th Jeff Nicholson

  ----------------------------------------------------------------------------------------

 Friday December 8th              Ladies 18 Hole Stroke and Bowl

         Sponsored by : LIFESTYLE COMMUNITIES    (Website)                                             

FRIDAY RESULTS
Gross Winner: Wendy Tottenham 80
Nett Winner: Gillian Morrison 91/74
A Grade Gross: Martina Whelan 90

A Grade Nett: L. Johnson 92/75
B Grade Gross: Jan Stewart 101

B Grade Nett: Valarie Hedley 105/76
C Grade Gross: Ella Rogers 107

C Grade Nett: Birgit Johns 109/74
Ladies Bowl team Event: Curlewis (Elaine Cass, Denise Kelly, Gill Morrison) 236
NTP: 1st Robyn Schepers, 6th Lesley Richardson, 10th Martina Whelan, 15th Jan Stewart

----------------------------------------------------------------------------------------

 Saturday December 9th          Mens 27 Hole Stroke Event

         Sponsored by : PRESTIGE JAYCO  (Website)

SATURDAY RESULTS

Overall Gross Winner: Nik Taylor 106
Overall Nett winner: Toby Sauni 101.5

A Grade Gross: Brad Dunn 110
A Grade Nett: Andrew Clancy 102.5

B Grade Gross: Scott Ylstra 121
B Grade Nett: Colin Stephens 105.5

C Grade Gross: Darryn Brown 132
C Grade Nett: Budih Hachem 106.5

AM Nett: Ross Hodges 62
PM Nett: Ryan Sealey 31.5

NTP AM: 1st Andrew Bird, 6th John Anderson, 10th Budih Hachem, 15th Eric Welsh
NTP PM: 1st Chris Chapman, 6th Matt Ryan

Eagle: Alex Nivarovich 2nd hole PM

 ----------------------------------------------------------------------------------------

 Sunday December 10th             Mixed Pinehurst Event

          Sponsored by : DRUMMOND GOLF (Website

SUNDAY RESULTS

Nett Winners: Jennifer Naughtin, T J Leigh 68.125
Nett Runners up: Chris Thornton, Bobby Thornton 71.125
Gross Winners:Simon Trickey, Lorraine Wright 79

NTP: 1st Chris Thornton, Chris Jolley, 6th Peter Hoskin, Anita Long
     10th Peter Hoskin, Lorraine Wright, 15th Chris Thornton, Sally Schaller

 ---------------------------------------------------------------------------

Major Raffle     Sponsored by :      ANGOVE WINERY

Hole in One     Sponsored by :      SURFSIDE TYRE CENTRE

Eagles Nest     Sponsored by :      McGLASHAN WINERY

N.T.P.             Sponsored by :      BOAT RAMP MOTEL

 Tournament Sponsors

• Surfside Tyre Centre • McGlashan Winery • The Bunker Cafe & Bistro
• Reece Plumbing • J. Wheeler & P. Hoskin • R. Danks • Pattison Jewellers
• Beachside Blooms Florist• Cleaning Plus • Angove Winery
• P. Cameron & M. Watson
Beach House Lolly Shop • Envirodex Proteas